Alimenty natychmiastowe – warto je poznać

Nieuniknionym elementem rozstania jest kwestia świadczeń alimentacyjnych dla dzieci rozwodzących się małżonków.

Niebawem możemy spodziewać się wprowadzenia programu świadczeń natychmiastowych, które wiążą się z licznymi korzyściami dla rozwodzących się małżonków.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o natychmiastowym świadczeniu alimentacyjnym

Każde fundusze, które na skutek orzeczenia sądu są kierowane do jednego z rodziców w celu zapewnienia utrzymania dzieci pozostających pod opieką jednego z rodziców i pomocy w zapewnieniu wszystkich niezbędnych środków do ich dalszej nauki, rozwoju fizycznego i umysłowego oraz życia, noszą nazwę alimentów. Jeżeli szukasz prawnika z doświadczeniem, który będzie potrafił wesprzeć Cię w walce o należne alimenty, wystarczy, że wpiszesz w okienku przeglądarki internetowej hasło alimenty Kraków, Gdańsk, Warszawa. Ułatwi to znalezienie osoby, która profesjonalnie zajmie się przygotowywaniem dokumentacji i przejmie rolę w sądzie, a do tego posłuży dobrą radą i będzie wsparciem w razie ewentualnych trudności.

W zapisach najnowszej ustawy znajduje się informacja o tym, że okres oczekiwania na rozpatrzenie złożonego pozwu nie powinien przekraczać terminu 14 dni. Konsekwencją będzie wydanie nakazu zapłaty, przeznaczonego do natychmiastowego wykonania. Możliwość starania się o alimenty natychmiastowe to opcja dla osób, które nie korzystały wcześniej z podobnych świadczeń. Alimenty natychmiastowe są zasądzane alternatywnie dla standardowych alimentów, lecz mimo nowych przepisów, niezmiennie można starać się o alimenty na wcześniejszych zasadach.

Ile wynoszą alimenty natychmiastowe?

Do obliczenia kwoty alimentów natychmiastowych stosowany ma być pewien algorytm, a jego najbardziej istotnymi wartościami będą kwota wynagrodzenia minimalnego oraz liczba potomstwa będącego pod opieką rodzica.

Efektem tych rachunków, czyli kwotą należnych alimentów będzie pewna część tzw. kwoty przeliczeniowej, którą jest dwukrotność przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia podzielona na 2 oraz ubiegłoroczny współczynnik dzietności.

Do wypłaty alimentów konieczne będzie tzw. postępowanie nakazowe alimentacyjne. Sprawa o alimenty zaczyna się w momencie złożenia odpowiedniego wniosku oraz wszystkich niezbędnych dokumentów i oświadczenia samego zainteresowanego lub jego reprezentanta. Sędzia przed przyznaniem alimentów potrzebuje wielu danych, są wśród nich między innymi informacje określające wydatki, status finansowy, liczbę dzieci czy poruszające kwestie niewywiązywania się z obowiązku utrzymywania własnych dzieci przez osobę pozwaną. Nie obędzie się też bez złożenia oświadczenia, że osoba ubiegająca się o alimenty nie jest w trakcie sprawy o separację ani postępowania rozwodowego.