Co definiuje wannę dla niepełnosprawnych?

Niezastąpionym elementem łazienki, w której będą przebywać osoby w wieku senioralnym lub z dysfunkcjami psychoruchowymi, okazuje się wanna dla niepełnosprawnych. Gwarantuje wysoki stopień bezpieczeństwa i wspiera samodzielność, co jest kluczowe dla kogoś z niepełnosprawnością. Czy będzie to właściwa opcja?

W jaki sposób funkcjonuje wanna dla podopiecznych z niepełnosprawnościami?

Wanny z drzwiami są całkowicie innymi modelami wanny niż ten, który kojarzymy zazwyczaj. Co więcej, kąpanie osoby niepełnosprawnej w klasycznej wannie sprawi, że, najpewniej będzie to wyraźnie niebezpieczniejsze niż od tradycyjnej kabiny prysznicowej, z niskim odpływem na antypoślizgowej terakocie. Dzięki temu pod prysznic można się wjechać z wózkiem sanitarnym lub inwalidzkim, a podopieczny może spodziewać się pełnego zabezpieczenia. Znakomitym rozwiązaniem jest wanna z drzwiami, dlatego że użyte w niej detale przeniosą kąpanie użytkownikom z ograniczenami ruchu na wyższy stopień. Jej zainstalowanie spowoduje, że kąpiel będzie bezapelacyjnie wygodna i komfortowa, nawet w zestawieniu z klasycznym prysznicem z niskopoziomowym podłożem.

Zdecyduj się na wannę dla niepełnosprawnych

Szczególnie istotnym z głównych parametrów, na który musisz zwrócić uwagę nabywając wannę dla osób z ograniczeniem ruchowym będzie krawędź rantu. Żeby ułatwić samodzielne zażycie kąpieli, musi pozostawać na poziomie siedziska wózka. Zazwyczaj wystarczy wysokość rzędu 45 – 55 cm. Aczkolwiek nie musi to okazać się aż tak ważne, gdy Twój wybór to wanny z drzwiami. Budowa sprawia, że zapewniają wysoki komfort kąpieli i intymność. Za sprawą drzwi wykorzystywanie tego typu armatury odbywa się jak w przypadku natrysku. Idealne modele posiadają próg bardzo niski, dzięki czemu brzegi obejmują niemal całą sylwetkę kąpiącej się osoby. Zależnie od profillu taki typ wanny pozwala na kąpiel na stojąco lub z pomocą ruchomego siedziska. Na rynku bywają też wanny dla osób z ograniczeniami ruchowymi, które mają już wmontowane siedziska. W takiej wannie przyjęcie postawy stojącej w czasie kąpania jest niemożliwością.