Czujnik zalania – niezastąpiony wykrywacz awarii

Opuszczając mieszkanie, chętnie uruchamiamy zmywarkę czy pralkę, by po powrocie rozwiesić pranie i rozłożyć umyte kubki i talerze. Bywa, że nie sygnalizujące problemów sprzęty ulegną awarii, czy dotknie nas przypadek nawet drobnego przecieku z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na pomoc przychodzi czujnik zalania.

Jak działa czujnik zalania?

Czujnik zalania to niewielkie urządzenie, które lokalizuje rozmaite przecieki i nieszczelności. Dzięki temu można uchronić się przed odkryciem przykrej niespodzianki po powrocie do domu. Wymiana instalacji z rur, świeżo zakończony remont i nowoczesne rozwiązania znanych marek – to wszystko nie daje pewności, że nie przyjdzie nam zmagać się z wodą na naszej podłodze. Wszak drobny przeciek może narobić sporych start.

Nie ma mieszkania czy domu, w którym czujnik zalania nie znalazłby zastosowania. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone jedynie do najnowszych domów czy inteligentnych systemów. Jeszcze w starszych murach, narażonych na większe ryzyko nieszczelności i przecieków. Kolejnym skutkiem będzie to, że na murze pojawi się ślad zagrzybienia, który przynosi brzydki zapach i jako zagrożenie zdrowia jest prawdziwą tykającym ładunkiem z zapalnikiem. Kolejny kłopot to konieczność przeprowadzenia remontu po zalaniu mieszkania (przeważnie także u sąsiadów z dołu. Większe usterki i jeszcze więcej wody czynią takie spustoszenie, że czasem niemożliwe jest ocalenie pewnych części wyposażenia, jak i sprzętów.

Jak wybierać czujnik zalania?

Dobry czujnik zalania musi spełniać kilka warunków, które wystarczy dostosować do rodzaju lokalu i własnych potrzeb. Zalicza się do nich typ zasilania – akumulator lub zasilacz. Trzeba poświęcić chwilę uwagi na przedział temperatur, w których może skutecznie pracować. Wykrywacze różnie rozwiązują kwestię użycia czujek, zatem koniecznie można sprawdzić długość przewodu sondy oraz opcję zamontowania następnych.

Dostępność wielu typów czujników zalania może stwarzać wątpliwości podczas wyboru. Jeśli pomimo określenia wspomnianych parametrów, użytkownik nie potrafi podjąć decyzji może skorzystać z wyszukiwarki internetowej, by zestawić z sobą różne modele.