Czym jest „bezpłatna pomoc prawna”?

Od 1 stycznia 2019 roku, w oparciu o najnowszą ustawę, w Polsce możesz korzystać z darmowej pomocy kancelarii prawniczych. Komu przysługuje taka pomoc nieodpłatnego prawnika?

W jaki sposób pomoże nam bezpłatny adwokat?

Darmowy adwokat ma zadanie zawiadomić nas o tym, jakie obowiązują nas prawa oraz możliwości. Adwokat powinien także przedstawić nam, jak rozwiązać kłopot natury prawnej, a też czy możemy wspierać się jego wiedzą w zakresie napisania pism związanych ze sprawami finansowymi albo wnioskiem do urzędu o mieszkanie socjalne. Jeśli umawiamy się u adwokata z problemem, który dotyczy postępowania, to ten musi znacząco pomóc nam napisać pismo o zwolnienie kosztów sądowych. W takim wypadku, do obowiązków darmowej pomocy prawnej będzie należeć coś jeszcze, a mianowicie ustanowienie prawnika albo doradcy podatkowego czy również konkretnego radcy prawnego, przedstawiciela patentowego potrzebnego w postępowaniu sądowym oraz administracyjnym lub pełnomocnika z urzędu, który zajmie się wszelkimi sprawami. Należy pamiętać, że jeżeli postępowanie jest w toku, adwokat nie może napisać dla nas poświadczenia. Darmowy prawnik udzieli nam pomocy prawnej w rozmaitych aspektach prawa i w rozmaitych przeszkodach – oprócz prawa podatkowego, pomoże w zagadnieniach karnych, rodzinnych lub administracyjnych. Prócz tego, z bezpłatnej porady prawnika wolno skorzystać zakładając pierwszą jednostkę gospodarczą.

Kto powinien skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej?

Bezpłatna pomoc kancelarii prawnej należy się każdemu, kto ma mniej, że 26 lat lub 65 i więcej. Mogą korzystać także rodziny mające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, ranni w wyniku katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej bądź awarii technicznej czy też zagrożeni klęskami żywiołowymi lub też katastrofami naturalnymi. Od pierwszego stycznia 2019 roku, pomoc prawna obejmuje też wszelkie osoby, które nie mają funduszy na odpłatne usługi sądowe oraz są w stanie to udokumentować.

W jaki sposób wyszukiwać darmowej pomocy prawnej?

Czasami wpisanie w Google adwokat Kraków nie zawsze pozwoli błyskawicznie sprawdzić, czy dany mecenas udziela bezpłatnych porad (nie każdy mecenas posiada na swojej witrynie taką informację), możesz zajrzeć też tutaj. To właśnie dlatego warto sprawdzić strony rządowe, gdzie widnieje spis mecenasów udzielających darmowej pomocy.