Gont czy papa – jakie pokrycie dachu najlepiej wybrać?

Wybranie idealnego materiału na wymianę pokrycia dachowego nie jest łatwym zadaniem, szczególnie wtedy, jeśli nosimy się z zamiarem budowy domu, ale dysponujemy skromnym budżetem. Najpierw musimy zdobyć wiedzę oraz porównać parametry ewentualnych wariantów. Dla pewności można też zainteresować się poradami, które są dostępne nawet na stronie producenta lub dystrybutora.

Papa termozgrzewalna – czy warto się na nią zdecydować?

Niektóre prace budowlane oraz niektóre banalne remonty wymagają od nas odpowiedniej organizacji planowanego przedsięwzięcia. Bardzo podobnie dzieje się zamiaru naprawy zadaszenia, szczególnie wtedy, gdy mamy zamiar zająć się tym sami. W takim momencie zadanie często bywa o wiele trudniejsze. W pierwszym kroku warto jest sprawdzić jakie pokrycie dachowe posiadamy aktualnie na dachu naszego domu i zastanowić się które rozwiązania mogą być dla nas najkorzystniejsze. Jeśli na dachu występują nierówności, możemy mieć problem z decyzją. Możemy wybrać spośród dwóch materiałów, są nimi papa i gont bitumiczny. Najprostszym rozwiązaniem będzie postawienie na gont. Gont to materiał, który nie wymaga rozgrzewania w trakcie aplikacji, a do tego jest bardzo wydajny, dach można pokryć kilkoma warstwami. Tylko czy naprawdę będzie to dobrą decyzją? Główną z przeszkód w zastosowaniu gontu mogą się okazać wszelkie nierówności występujące na dachu. Z ich powodu trudne jest dotarcie do wszystkich miejsc Jeśli zdecydujemy, że na nasz dach trafi jednak papa termozgrzewalna, to prawdopodobnie będzie to znacznie lepszą opcją. Jeżeli równomiernie ułożymy papę na dachu, to niemal pewne jest, że prawdopodobnie przez długi czas będziemy mogli spać spokojnie i nie będziemy musieli zadręczać się możliwymi pracami remontowymi.

Wybór rodzaju pokrycia dachowego zależy od typu dachu

Można odnieść wrażenie, że oba materiały są równie dobre i bez znaczenia jest który z nich wybierzemy, jednak największe znaczenie przy wyborze ma kształt dachu. Gont bitumiczny idealnie sprawdzi się na dachu spadzistym bez względu na kąt nachylenia, pod warunkiem że będzie pozbawiony nierówności. Ułożenie na takim dachu nie sprawia problemów w trakcie montażu, a umieszczony na dachu wyróżnia się wyjątkową odpornością i świetnie izoluje. Niestety przed montażem jest dość kruchy. Papa termozgrzewalna w przeciwieństwie do gontu charakteryzuje się większą trwałością. Poza tym wyróżnia się sprężystością i znacznie lepszą wytrzymałością. Jej mankamentem jest konieczność bardzo dokładnego przygotowania podłoża przed montażem, ważne jest też, aby na dachu nie było widocznych nierówności. Bez tego będzie ciężko wystarczająco stabilnie ją przymocować. W momencie montażu konieczne jest użycie specjalnego palnika, którym należy podgrzewać papę w trakcie aplikacji. Tylko przestrzeganie wszystkich zaleceń zaowocuje uzyskaniem dokładnego pokrycia dachu, na szczęście wszystkie te czynności są dość proste.