Jak dbać o odzież dziecięcą

Rodzice niemowlaków muszą być niezwykle ostrożni, piorąc ubranka swoich malców. Pierwsze miesiące zawsze będą wymagały od nas pewnej czujności – tak naprawdę dopiero gdy dziecko skończy trzy latka, codzienne pranie przestanie wiązać się z długą listą środków ostrożności.

Choć marzy o tym każda mama, nie wszystkie pralki posiadają określone programy przystosowane specjalnie do prania ubrań dla maluchów. Niezależnie od posiadanego sprzętu, najrozsądniej inwestować w ubranka dla dzieci stworzone z materiału, który bez problemu znosi wysokie temperatury oraz raczej się nie kurczy. Nie bez powodu tak często wybiera się bawełnę.

Ubranka dla dzieci poddaje się zwykle praniu w pralce w temp. 60 stopni. Dopiero później, około trzeciego miesiąca życia malucha, dobrze jest obniżyć temperaturę do 40 stopni, która wystarczy, by usunąć z materiału bakterie i alergeny.

Do momentu ukończenia pierwszego roczku powinno się zdecydowanie używać do prania ubrań dla najmłodszych zdrowego i bezpiecznego proszku dla alergików. Warto pamiętać, że ma on w swoim składzie o wiele mniej detergentów. Innym rozwiązaniem może być proszek z glinką o właściwościach zmiękczających.

Za każdym razem należy także obserwować symbole pojawiające się na metkach ubranek dla dzieci. Jakie informacje zazwyczaj się na nich znajdują? Po pierwsze wytyczne dotyczące sposobu prania i jego maksymalnej temperatury. Bardzo ważne są ponadto symbole z ikonką żelazka, informujące, w jakiej temperaturze prasować ubranka dla dzieci.

Symbol miski z wodą – informacja o temperaturze prania, zależnie od rodzaju materiału. Miska z poziomą kreską na dole – występuje w przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin. Do stosowania takich materiałów przeznaczone są specjalne programy. Symbol miski i dłoni – podaje, że ubranko należy prać ręcznie.