Typy tkanin na ubrania

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, z jakiego surowca uszyte są ubrania, które kupujemy. Chcąc zapobiec mocnego pocenia jak również podrażnienia skóry, trzeba zaznajomić się ze składem dzianiny. Toteż zanim dokonamy zakupu, warto spojrzeć na metkę.

Typy tkanin

Istnieją materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne. Do naturalnych należą: bawełna, len, jedwab, wełna, włókna konopi.
Tkaniny sztuczne pochodzą z przetworzonych chemicznie substancji naturalnych. Wymienić tutaj można włókno bambusowe lub wiskozę. Ostatnią i niezbyt korzystną dla naszego ciała kategorię stanowią włókna syntetyczne. Wyróżniamy tu m.in. poliester czy nylon.

Które są najbardziej powszechne?

Powszechnie spotykane są materiały mieszane. Zazwyczaj jest to bawełna z domieszką włókien sztucznych, oraz syntetycznych. Najlepiej, jeżeli wybierzemy te ubrania, w jakich zawartość bawełny dominuje nad sztucznymi włóknami. Taki skład pozwoli na wieloletnie cieszenie się ubraniami. Materiał taki nie poci się oraz nie mnie się tak jak np. len.

Jedną z wysoce popularnych tkanin jest dzianina dresowa.
Cechuje ją solidność, odporność na odkształcenia, przepuszczalność powietrza. Perfekcyjnie sprawdza się w lecie jak również w zimie. Zrobiona jest ona najczęściej z bawełny z minimalną domieszką elastanu. Dzianina dresowa sporządzona wyłącznie z bawełny jest nieco grubsza a dodatkowo mniej wytrzymała na pranie w pralce oraz wypychanie na łokciach albo kolanach. Dzianina dresowa idealnie sprawdza się jako dzianina na spódnice, bluzy oraz odzież dla dzieci.

Równie popularną jak dzianina dresowa jest odzież wełniana z nutą akrylu a także, bawełna pomieszana z wełną. Mieszaniny takie sprawdzają się najlepiej, gdyż ubrania zachowują swój kształt, nie marszczą się jak w przypadku ubrań lnianych a dodatkowo niezwykle ładnie się prezentują. Włókna ekologiczne powinny natomiast stanowić dominującą większość nad sztucznymi oraz syntetycznymi.